Znaczenie i podział klas serwisowych
Czym jest klasa serwisowa ? Najprościej mówiąc jest to pewien standard, oraz świadczenia podczas odbywanej przez nas podróży, na jakie decydujemy się w momencie zakupu biletu lotniczego u konkretnego przewoźnika.
Wyodrębniamy cztery najważniejsze klasy serwisowe : ekonomiczna, ekonomiczna premium, biznes oraz pierwsza. Każda z nich oferuje zupełnie inny wachlarz korzyści oferowanych przez linie lotnicze.
Dla przykładu klasa ekonomiczna oferuje podstawowy zakres usług takich jak bagaż nadawany do ok. 23kg, (za który często trzeba dopłacać dodatkowo), bagaż podręczny do ok. 8kg, standardowe miejsce w samolocie, oraz ograniczoną ofertę posiłków, przekąsek i napojów, często za dodatkowa opłatą.
Klasa ekonomiczna-premium z reguły gwarantuje większą ilość miejsca na nogi, szerszy fotel, który można odchylić pod większym kątem, możliwość zabrania np. dwóch sztuk bagażu w rejestrowanego w cenie biletu większy wybór posiłków na pokładzie, czy możliwość szybszego wyboru konkretnego miejsca w samolocie kończąc na możliwości dopłaty do wejścia do saloników VIP na lotniskach, które nie są dostępne dla pasażerów klasy ekonomicznej. Oczywiście wszystko w zależności od trasy oraz typu samolotu. W wielu przypadkach miejsca w klasie premium znajdują się w osobnej części samolotu między klasą ekonomiczną a premium tworząc dodatkowy atut choćby w postaci większego spokoju podczas podróży, czy możliwości szybszego opuszczenia samolotu. W klasie premium nie będzie również możliwości aby posadzono nas na „skrzydle” bez możliwości podziwiania widoków podczas podróży. Jeśli trafi nam się miejsce przy oknie. Należy również pamiętać, iż w przypadku rejsów z przesiadką pomimo zakupu biletu w klasie premium najczęściej nie ma co liczyć na lepszy standard podróży na dolotach europejskich gdyż ta część podróży będzie odbywała się w kabinie klasy ekonomicznej.
Przy okazji warto nadmienić, iż niektóre linie lotnicze oferują opcję typu Economy+, gdzie teoretycznie wydaje się że rezerwujemy miejsce w okazyjnej cenie w klasie premium. Niestety rezerwujemy tylko miejsce z przodu kabiny, które w żaden sposób nie różni się od miejsc w regularnej klasie ekonomicznej. No może poza tym, że jest trochę więcej miejsca na nogi, ale nie idzie za tym szereg korzyści, które wymieniłem powyżej.
Klasa Biznes to już inny poziom podróżowania. Już na dolotach europejskich mamy osobne miejsca z przodu kabiny samolotu, które są albo szersze i z możliwością większego rozłożenia lub przedzielone pustym miejscem pozwalającym na większą dozę prywatności. Całość jest oddzielona zasłonkami od klasy ekonomicznej. Na rejsach interkontynentalnych będzie to osobna kabina umieszczona z przodu samolotu z dużo większymi fotelami rozkładającymi się najczęściej do pozycji poziomej zwiększającej znacznie komfort spania przy długich rejsach. Klasa biznes to o wiele szersza gama rozrywki pokładowej z dużo większymi ekranami jak w klasie ekonomicznej, czy premium. Posiłki serwowane są z osobnego menu i przygotowywanego przez najlepszych szefów kuchni przypominających wizytę w dobrej restauracji. Dodatkowo kabiny klasy biznes posiadają od kilkunastu do kilkudziesięciu foteli w jednej kabinie zwiększając w ten sposób komfort podróży. W niektórych samolotach fotele oddzielone są specjalnymi ściankami które zwiększają poziom prywatności podczas podróży. Do tego wszystkiego dochodzi indywidualna pościel i napoje alkoholowe z wyższej półki.
Co więcej każdy pasażer może zabrać ze sobą dużo większą ilość bagażu rejestrowanego, często 3 sztuki nawet po 30kg i podręcznego gdzie może zabrać ze sobą na pokład trochę większą walizkę kabinową, garnitur, czy sukienkę. Linie dopieszczając nas oferują również osobiste zestawy kosmetyków. Na samym lotnisku pasażerowie klasy biznes traktowani są bardzo indywidualnie. Począwszy od osobnych stanowisk check in, do których rzadko są kolejki. Do kontroli bezpieczeństwa mogą podchodzić tzw. Fast trackami, które zaprowadzą ich o wielemoże oferować np. dostęp do saloników na lotniskach, pierwszeństwo wejścia na pokład, fotele z większą przestrzenią na nogi, zróżnicowany catering na pokładzie samolotu, oraz większa ilość zabieranego bagażu. A niektóre linie oferują bezpłatny transfer limuzynami na lotnisko przed wylotem lub nawet bezpłatne noclegi.
Klasa pierwsza tzw „First Class” to już inna bajka. Jeśli Czytali Państwo „Księgi z tysiąca i Jednej Nocy” i pamiętają Państwo przepych, bogactwo i wygody jakimi otaczali się książęta, to właśnie takie wrażenie ma sprawiać klasa First. Przygoda rozpoczyna się już na lotnisku, do którego dojedziemy prywatną limuzyną. Pasażerowie tej klasy obsługiwani są indywidualnie przy stanowiskach check-in. Sprawne przejście fast truckiem do kontroli bezpieczeństwa lub nawet osobne saloniki VIP do odprawy na niektórych lotniskach. Wrócę na chwilę do klasy biznes, która ofertuje możliwość pobytu podczas oczekiwania na kolejny przelot w tzw. VIP Lounge lub Business Lounge. Pasażerowie mogą tam zrelaksować się przed podróżą. Do wyboru mają szeroką gamę napojów bez alkoholowych jak i alkoholi, jak również mogą posilić się różnymi przekąskami. Czy odświeżyć się pod prysznicem. Jeśli taki serwis w klasie biznes robi na wielu osobach wrażenie. To na wielu dużych lotniskach saloniki dla klasy first zaczynają przypominać 5 gwiazdkowe hotele z obsługa na najwyższym poziomie saunami, jaccuzi itp. Największe światowe lotniska prześcigają się w jak najlepszej ofercie aby przyciągnąć do siebie ten segment klientów.
Ale przejdźmy do samej podróży samolotem. W klasie biznes niektóre kabiny pasażerskie mogą mieć nawet do kilkudziesięciu foteli, które mimo, że są bardzo komfortowe, to jednak dla niektórych sprawiają wrażenie podróży masowej. W klasie first mamy od kilku do najwyżej kilkunastu siedzeń czy raczej osobnych pokoi oddzielanych ściankami, które tworzą klimat prywatności i intymności. W takim indywidualnym saloniku mamy swój indywidualny barek, serwis multimedialny na najwyższym poziomie. Posiłki serwowane są na porcelanie. W niektórych rodzajach samolotów pasażerowie mają do dyspozycji łazienki z prysznicem a do swojego użytku dostają kosmetyki znanych światowych producentów. W ramach relaksu mogą skorzystać z pokładowego baru, w którym doświadczeni barmani są w stanie przygotować najwyśmienitsze drinki, a alkohole tam serwowane są z najwyższej półki. Fotele lotnicze są tak duże, że po ich rozłożeniu do pozycji poziomej tworzą wygodne łóżka. Każdy pasażer otrzymuje wygodną pidżamę i w takich komfortowych warunkach może zapomnieć, że jest na pokładzie samolotu.
Proszę mi wierzyć, że pasażerowie tej klasy nie zastanawiają się ani chwili nad wyborem tej opcji, nawet kiedy koszt takiego biletu może być równy zakupowi nowego samochodu.